author:

My face – game

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami grą, którą stworzyłam z myślą o moich uczniach uczących się opisu osoby.
 
Wystarczy:
 • wydrukować kartkę, a najlepiej kilka; dość ważne jest aby gra była wydrukowana na kolorowo, choć zawsze można samemu pokolorować
 • kostka do gry
 • kartka papieru / zeszyt
 • kredki / mazaki
Ponieważ ja grałam w kilkuosobowych grupach nie dzieliłam uczniów na mniejsze podgrupki.
Każdy miał planszę podsuniętą pod nos, aby dobrze widział obrazki. Dodatkowo każdy uczeń musi przygotować kartkę papieru lub zeszyt i kolorowe kredki.
Zanim przejdziemy do gry, przypominamy sobie nazwy części twarzy plus „akcesoria” (a hat, glasses, sunglasses, a moustache, a cap, earrings). Patrzymy na obrazki i kolejno opisujemy co przedstawiają (np. an oval face, a triangular nose, a red mouth, long green hair, purple sunglasses).
Zasady gry są bardzo proste. Rysujemy kolejno każdą część ciała. Zaczynamy od twarzy. Rzucamy kostką, a liczba oczek wskazuje co musimy narysować. I tak kolejno robimy z każdą częścią. W sumie każdy uczeń musi sześć razy rzucić kostką. Po każdym rzucie głośno mówimy co musimy narysować.
I teraz bardzo ważna część gry…Rysowanie tak naprawdę jest tylko wstępem. Teraz musimy opisać narysowaną twarz. Możemy zrobić to ustanie lub pisemnie. Opisujemy w 1 lub 3 os l.poj.
Gra na pewno sprawdzi się na zajęcia z maluchami jak i starszymi klasami.
Moim uczniom gra bardzo się podobała; wychodziły świetne obrazki i bardzo zgrabne opisy. Zebrałam je w jednej grupie, więc pokażę Wam kilka z nich.

 

 

 

Enjoy! 
3 Comments
 1. Rafał K.

  Świetny pomysł. Prosty, ale skuteczny. Podziwiam kreatywność. Zastanawia mnie tylko jedna mała rzecz. Czy nie powinno raczej być "triangular head/nose" zamiast "triangle head/nose"?

  Pozdrawiam

 2. DomAng

  Oczywiście, że masz rację. Zgapiłam się, a sama po sprawdzeniu prac omawiałam z dzieciakami błędy i tłumaczyłam, że mówi się np. round head a nie circle head. Poprawiam i dziękuję za uwagę :)

 3. iTysia

  Dobry pomysł :D

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *